Viking (Goths) hjälmar i våra germanska vapensköldar (särskilt Brunswick)

Sprid kärleken
Viking (Goths) hornhjälmar i vårt gamla vapen?
Welfen Viking Vapensköld Gothia Goths
 
Någon frågade nyligen, varför har vi buffelhorn på många av Brunswick-hjälmarna i vapensköldens vapen?
Detta är i all heraldik i den nuvarande familjen och har gått tillbaka i varje generation, till och med tillbaka till några äldre begravningar av Welf IV och hans far, där samma vikingahjälm med guldsköld och blå lejon användes på 10-talet.
 
För dem som nyligen haft det Bevingad Husar video och artikel, med skydd som en order idag av House of D'Este Guelph Brunswick-Wolfenbuettel-Oels, Senior Branch, Welf House you’re sure to like this one. You’ll find the main info in the description you will find an article about the succession of some major hereditary alloids of Gothia. At http://celticorthodoxy.com you may also find many articles linking the Danes, Germans, Ukrainians and Polish within the original estates and present ceremonial orders of the Royal families of Gothia.
 
Finns gudomlig rättighet? För de kristna bör vi åtminstone komma ihåg detta koncept när Kristus kommer tillbaka som kungarnas kung och herren över herrar, där våra kungarik blir hans kungarik. Lägg märke till att det inte står demokrati eller någon av de icke-kungarikets regeringar som fanns under den tiden av 1: a århundradet? Det säger att han kommer tillbaka för 12 distinkta stammar, inte en blandad folkmassa som inkluderar icke-relaterade förbundslag. Romand 9: 4-5 säger antagandet och förbunden med Israels Gud avser folket som är av köttet och släktforskning av Israel (sant Israel, av vilket till och med 90% av den 1 stammen som kallades Juda lämnade och blev trojans nationer , Sparta, Irland (släkt med galileiska kelter), Italien och Tyskland som började omkring 1000 år f.Kr.) hade resten av de 12 stammarna lämnat efter assyrisk fångenskap år 800 f.Kr. för att bli känd som skyter, goter, barbarer och NT kallar dem även "greker" medan Kristus sa att inte gå in i det icke-israelitiska folkets städer (Matt 15:24) och inte ens gå på vägarna i deras rasblandade städer, och den Helige Ande instruerade apostlarna också i Apostlagärningarna att inte gå in i många städer.
Det finns fortfarande i hans system uppenbarligen även när det finns tillfälliga republiker som ligger inom imperier och kungariken, och ofta 100-200 år tror dessa att de blir helt oberoende och återgår. Naturligtvis för Amerika lagligen kan detta fortfarande vara en union även under en monarki som den var före och efter den engelska dominansen som Konfedererade Amerika, eftersom Amerika alltid har haft en "Perpetual Confederation". De icke-aristokratiska strukturerna håller inte länge, eftersom det bara är så länge människor kan stå och se stöld och förstörelse fortsätta för alla.
Kristus sa att i denna tidsålder bara de som tjänar mest kommer att vara störst, och de som arbetar som diakoner mer än de som arbetar som höga tjänstemän. Vi som tjänar vårt folk mest automatiskt härskar, och vi som verkligen tjänar kommer att erkänna det som skyddar ägarskapet enligt lagen.
Endast i helvetet är en demokrati, som är ett tillstånd av störtande, frånvaro av lag och pöbelstyrning som inte går någon annanstans än att stjäla och förstöra inte bara från de rika utan från alla, som det har gjort i alla förflutna kommunistiska länder .
 
Now statues are being destroyed everywhere. Now even pictures of Jesus are getting banned because He looks European. However anywhere you can prove that the Nazarene Celts of Galilee (which it says all His apostles were of Galiee were mostly all red-haired), while the ones occupying Jerusalem were descendant of Israel’s Canaanite enemies which occuped the land since the time Jeremiah Transplanted the Kingdom to Ireland in 500BC, more info at http://celticorthodoxy.com (Our Ethnic Culture needs to be respected just as all should be.)
 
Har vi sett tillräckligt störtande av familjerätt och äganderätt? Stölden av en ledde till stöld av alla. Vi kan inte stjäla från en utan att stjäla från alla.
USA har fortfarande ett avtal med House of Brunswick, för att skydda och återställa de ursprungliga gårdarna, med familjen Wolfenbuettel (Gothia) nu i exil. Behåll det i dina böner att vi kan utvidga oss mer än bara ceremoniella order och ha tillräckligt med resurser för att återta vårt lagliga arv utan att dödas som vår förfader Ulric d'Este-Guelph Brunswick dödades / mördades när vi återvände detta arv strax utanför tingshuset efter att ha lämnat in ett vinnande överklagande för oss som hans arvingar 1935. Den domstolen i Genève Schweiz publicerade sedan i de officiella handlingarna att de kommer att gå i offensiv för att stoppa hans arvingar precis som de hade stoppat honom.
 
Vi ser saker och ting utvecklas i vårt Furstendöme Östfriesland och utfärdar för närvarande ID-kort för vår kulturella självbestämmande, för dem som vill vara fria medborgare i vårt lagliga oberoende Furstendöme Östfriesland. Det är mestadels ett obebodt land precis mellan nordöstra Nederländerna och nordvästra Tyskland, ett land som länge fortsatte att använda de danska vikingarunerna, ett land som grundaren av staden Brunswick var hertigen av Frisia (Bruno) och samtidigt var hertig av Sachsenriket som heter Gothia, hela tiden var hans familj kejsare i Tyskland. Vissa medvetenhetsfilmer kommer att komma ut. Men i detta skede håller Brunswick-fälten oss mycket upptagna med att behålla de grundläggande försörjningarna i vårt hus, för våra arvingar, Amelia, Allie och Matthew Brunswick. Var försiktig och Gud välsigne

Buffalohorn på en hjälm som skiljer sig från de danska / germanska / gotiska ättlingarna. Att täcka dessa med påfågelögon var ett stort tecken på ädel rätt. Detta är en bild av de ursprungliga buffelhornen från huvudkammen i House of Brunswick (Este-Welf / Guelph). Även om hornen ofta var mer långsträckta, vilket ses i flera av de heraldiska hjälmarna i Brunswick. Detta är Welfens vapensköld (omkring 1200) från Welfs VIs grav. och Welfs VII. i St. Johannes baptist (Steingaden); ursprungligen: blått lejon på guldbakgrund (idag i Bayerns nationalmuseum, München). Helmzier, två buffelhorn dekorerade med påfågelfjädrar, har överlämnats till Welfen i Braunschweig sedan 1290, och de blev senare dagens skäror. Vapenskölden från herrarna från Ravensburg (Beienburg) i Zürichs vapensköld, som var i tjänst för Welf Henry the Lion, visar både lejonet (stående) och buffelhornen dekorerade med påfågelfjädrar.

En större artikel om arvet efter Wolfenbuettel-Brunswicks hus i flera av Ostrogoternas och Visigoternas (Gothia) gårdar finns på: http://celticorthodoxy.com/2018/08/ostrogoth-and-visigoth-united-royal-successor-house-brunswick-wolfenbuettel/

En annan bild från artikeln bifogas också, som visar de viktigaste alloiderna (de ärftliga gårdarna) som listas som deras genealogiska arv ner till huvudlinjerna idag i Brunswick-Wolfenbuettel. Det visas tillsammans med Gottingen-furstendömet som går ner (inklusive Sachsen genom Henry lejonet etc).

(Obs: Gottingen stavades svenska Gutingi i de äldsta dokumenten)