Matdistribution till de fattiga.

Sprid kärleken

En av de viktigaste aspekterna av egentligen vilken kyrka som helst är fördelningen av våra allmosor till de fattiga. (Det här talar inte om pengar utan om tionde i mat eller andra föremål för fattiga eller behövande). Vissa har kanske lite pengar men går utan några nödvändigheter. Kyrkan borde inte låta det hända.

Vi har matbanker för fattiga i de flesta av våra kyrkor. Detta säkerställer att våra tionder och erbjudanden verkligen går upp till YAHWEH. Detta är en riktig ortodox liturgisk praxis. Vi ber för dem som behöver maten och ger så mycket vi kan mot deras behov. Detta öppnar också möjligheter för utbyte av volontärtjänst till kyrkan. Det ger också de fattiga en möjlighet att flytta upp i samhället och delta i våra högtider och andra församlingar.

Det är en kritisk del av vår tro att kunna ge till de fattiga. Det är ett sätt vi tiondet och erbjuder till YAHWEH. Det är här Gud välsignar oss med belöningarna för den trogna lydigheten. Du kan gå med i vår kyrka och hjälpa till med insamling av mat för de fattiga. Vi har flera butiker som ser till att vi tar maten till de fattiga och behövande.

I vår kyrka görs det i en skala som inte kostar för ministrarna som levererar den, men som passar med deras livsstil. Vi har funnit att så många välgörenhetsorganisationer kommer att hålla 90% av donationerna för att betala människors löner snarare än att leverera det till de fattiga. Flera av dessa har hundratals anställda och kontor att betala för. Många av välgörenhetsorganisationerna är icke-religiösa eller till och med antireligiösa, så vi vet aldrig vart pengarna går. När de kopplas bort från kyrkan tror många att det upphör att vara den andliga praxis att ge vårt offer till Gud.

Malaki 3:10 ”För med alla tiondet in i förrådshuset, så att det kan finnas kött i mitt hus, och bevisa mig nu härmed, säger HERREN (YAHWEH), värdarna, om jag inte öppnar himlens fönster och häll ut dig en välsignelse så att det inte finns tillräckligt med utrymme för att ta emot det. ”

Deltagande i kyrkans matsamlingar kommer att ge dig många välsignelser och skydd för kommande tider.