Förklaringen om Arbroath, bevis för att skotarna är israeliter från "större Scythia"

Sprid kärleken

Större Scythia Israel Skottland förklaring om Abroath

En mycket glömd forntida sanning ...

Släktskapet med goterna.
Detta juridiska dokument "Skottlands mest värdefulla innehav", deras självständighetsförklaring, kämpades för av den berömda William Wallace och undertecknades (och förseglades) av Robert the Bruce och alla de skotska adelsmännen.
Detta dokument, deklarationen från Arbroath (av den ursprungliga kuldeanska kyrkan), är placerad på framsidan av de flesta av Culdees församlingar (OCC) så att alla kan se när du går in i helgedomen. Culdees 'Church i södra Kalifornien, där vår nuvarande Primace växte upp till det heliga order (om dop, konfirmation, diakonat, präst och biskop),
hade alltid en högkvalitativ kopia av dessa artiklar på engelska såväl som den latinska posten nära ingången. En kopia visas nedan. Detta var för alla som gick in i kyrkan för att läsa och förstå att vår kyrka är ättling till den ursprungliga kyrkan i Culdees of Scotland, som är efterträdare till kyrkan som startades av St. Aristobulus, St. Philip, St. Paul och St. Joseph av Arimathea vid de brittiska öarna. Läsa den korta historien om den ortodoxa kyrkans kyrka (keltisk).

Nedan följer en del av texten från Arbroathdeklarationen och några kringliggande kommentarer. Du kanske också vill köpa en mer detaljerad kopia av en analys av en av de främsta forskarna om Culdees (E. Raymond Capt) som var en frekvent föreläsare i vår kyrka. Han publicerade några andra omgivande dokument från Robert the Bruce som fyller i mycket mer betydelse av dessa ord. Främst att Jesus Kristus var central i sitt liv och var närvarande med dem i strid. Klicka på omslagsbilden till höger för att komma till Amazon där du kan köpa en kopia.

Få vet att Robert the Bruce var den sista skotska kungen som kröntes på Israels tron, scones sten, som sedan stulits av Edward Longshanks. Det är i de officiella historierna för England, Skottland och Irland som det är den bokstavliga tronen som kung David av Israel kröntes på, och Gud hade lovat att alltid hålla en ättling till kung David på den bokstavliga och fysiska tronen. Detta försvann inte bara år 500 f.Kr. när hela Judeen förstördes, och Jeremia gick till de profeterade ”öarna nordväst” som det står i Guds ord att Jeremia ”transplanterade kungariket och prästadömet” till dessa öar. Senare känd som Culdees. 

Denna förklaring är ett mer bevis för att de skotska och släktingarna (Culdees) är israeliter. mer information

Deklarationen av Arbroath (Skottlands mest värdefulla nationella besittning), som förseglad av Robert the Bruce och hans adelsmän, visas nedan. Den innehåller påståendet att bekräftas i tron av Saint Andrew (historiskt av hans assistent Aristobulus). Den säger att skotten ”färdades från Storcythia via Tyrrenska havet ... de kom tolvhundra år efter att Israels folk korsade Röda havet [ca 250 f.Kr.], till sitt hem i väst där de fortfarande bor idag. ”

Den brittiska historienen Bede, som skrev fem hundra år tidigare, uppgav också att folket i Skottland kom från Scythia, mellan Svarta och Kaspiska havet, där Israel var spridda. Herodot kallade skyterna ”Sacae”, som kommer från namnet Isak, ett av namnen som Jakob (Israel) sa skulle leva vidare bland Efraim och Manasse (1 Mos 48:16). Gud sa ”i Isak skall din säd kallas”. Saint Paul upprepade dessa ord, ”i Isak skall säden kallas” (Romarna 9: 8).

Grundläggande bevis Skottland är en gotisk och ortodox nation

Skottar kallas en tidig gotisk stam av forskarna och kodifieras i grundläggande stadgar för nationen.

Gå till den här artikeln
Autentiska citat från de stora historikerna:
  • Den gotiska kejsaren Alaric grundade det antika klostret Iona Skottland med de kyrkliga fartygen som återvunnits från Rom, tillsammans med kung Fergus.

  • Den gotiska migrationskartan med kommentarer från den litauisk-amerikanska författaren Balaicius.
  •  
  • Den ortodoxa förbindelsen, den ortodoxa skyddshelgon av Skottland, Saint Andrew (Hans flagga kvarstår, liksom den pågående traditionen från hans ortodoxa diakon, 1: a århundradets biskop och apostel i Storbritannien, Saint Aristobulus).
artikel från www.OrthodoxChurch.nl