MEDDELANDE FÖR icke-troende - Du är på en privat webbplats för helt omvända kristna

Sprid kärleken

HEMSIDA FÖRORD: Du kommer inte att höra främjandet av styggelser och hädelser från vår kyrka. "Dessa dagar" säger vissa människor att vår ortodoxa tro kommer att sprida flocken. Konstgjorda traditioner kan göra det, men vi har bara Guds ord vid vår församling. Det finns ”ingen privat tolkning av hans ord i Skriften” 2Peter 1:20, men det lärs ut allmänt i alla generationer. Vi hoppas kunna öppna människors ögon för den träldom de har varit i. Vi tycker att Guds gudomliga lag alltid kommer att visa sig vara det bästa och roligaste sättet att leva fullt ut. Genom att lära sig hans lag kommer det så småningom att övertala hans sanna får att inte spridas utan att komma tillbaka in i veckan.

Vi förenar hela Kristi kropp. Att undervisa om buden är ett väldigt grundläggande krav i alla kretsar av kristendomen. Utan daglig omvändelse från synd och att vi tar ställning för rättfärdighet i hans namn är vi varken berättigade att ta nattvarden eller av bekräftelsens eller dopets sakrament. Det lärs universellt att vi måste helt och hållet vända oss från all synd (”synd är överträdelse av lagen” 1Johannes 3: 4), annars kan du inte delta i nattvarden. Endast en del har glömt vad synd är, eller har glömt sina doplöfter. Det är också viktigt att dagligen komma ihåg vår position i honom, och be att han genom hans nåd skulle göra det möjligt för oss att leva gudomliga och heliga liv i enlighet med alla hans lagar (både nationella 70% och personliga 30% i hans lagar). Vi uppmuntrar alla att göra dagliga morgon- och kvällstjänster med oss, som från Book of Common Prayer.

VARNING: Vi är en privat förening och innehållet är för flera led i medlemskapet i Guds kyrka. För de andra som inte är omvända, bekräftade och döpta kommer de inte att vara på den andliga nivån för att uppfatta våra andliga poäng och avsikter i Kristus Jesus (Yahshua). Icke-troende skulle bara av en tillfällighet få irrelevant huvudkunskap genom att läsa webbplatsen, helt frånvarande från vår andliga avsikt. Endast genom den hjärtliga omvändningsprocessen, genom smörjning, handpåläggning, genom att undervisa och kyrka individen, kan man bli andligt matad och börja få din ande att växa till att vara användbar. Icke-troende skulle helt missförstå vår webbplats om alla våra poäng och avsikter. Alla våra poäng och avsikter är strikt andliga och kräver frihet att njuta av evangeliets renhet (som våra tidiga pilgrimfäder). Med den andliga krigningen pågår behöver du dina andliga ögon och öron aktiverade, och din ande matas dagligen och får näring för att använda Guds ord (även bevarat i King James Version) för hans segerväg. Våra andliga öron måste vara uppmärksamt lyssnande, ögonen helt öppna och hjärtat helt villiga och önskar att vara helt lydiga att göra allt som han har befallt, ”Tro kommer genom att HÖRA DET TALADE ORDET” (Romarna 10:17). När tron kommer genom att höra (och lyda) kan det vara bra att börja med att höra hans ord undervisas. Om du inte har en bra församling som lär ut hans rena ord kan du börja med lyssnar på våra mp3-filer. Du måste ta på dig din andliga rustning och använda ditt andliga vapen mot de andliga djävlarna som kontrollerar "andlig ondska på höga platser" och har "höga saker som upphöjer sig mot kunskapen om Gud". Som det står i Uppenbarelseboken attackerar de bara de som har vittnesbördet om Jesus (YAHWEH Yashua) och hans bud. Båda dessa saker (Jesus och buden) är kriterierna för att delta i kampen (Upp 12: 7). Ja, den evige Gud YAHWEH och allt hans oföränderliga ord är att hedra. Artiklarna vid Kristi församlingen och Watchman News och till och med hela vårt bibliotek är avsedda för helt omvända och mogna kristna som vet hur man tillber Gud i balans mellan ande och sanning. Det är för dem som redan har sagt syndarnas bön (vände sig om och ångrade sig från all synd) och har fått och ger näring till sin återfödda ande som köptes åt dem av Lammets blod. Allt är andligt som vi hanterar. Så våra avsikter är att bara förstås ordentligt om du har blivit andligt ”född igen” (om inte Gud på något sätt verkligen kallar dig till dessa sanningar och till den frälsande kunskapen om Jesus och hans lagar. Hela skapelsen är överens om att hans lag är bra). Vi rekommenderar alla som inte är troende att omvända sig till din närmaste lokala kristna kyrka (en som fortfarande håller grundläggande grundläggande) innan du läser vidare. Efter att du har fötts på nytt och odlat tills du inte längre behöver mjölk, men behöver starkt kött, är du redo för ett stort antal av våra artiklar. Men låt det inte sakta ner dig, du kan också ringa oss och en minister kommer att guida dig genom denna omvandlingsprocess, på 714-983-6968. Om du når röstbrevlådan, lämna ditt namn och nummer och säg att du vill ge ditt liv åt Jesus Kristus och få att hans blod har betalat för din synd (och Adams synd) och att du vill ha befogenhet att leva det nya livet genom hans ord, som finns i de heliga skrifterna. Om du har erkänt det här korta uttalandet för oss, kommer vi att säga grattis, du har tagit det första steget och vi kommer att arbeta med dig i det nya livet i Kristus och lämna ditt gamla liv bakom dig. Du kan också gå till avsnittet ”nya troende” för mer information om hur du ger ditt liv till Kristus. Tror inte att Gud aldrig kan förlåta dig. Säg denna "syndares bön" idag och vänd dig från all synd av hela ditt hjärta. Alla de utspridda sanna israeliterna kan återvända för att ympas tillbaka till hans underbara frihetslagar som han har gett för vår fördel och förbundslöften för många fler välsignelser. Guds kontakt med jorden möjliggörs genom hans Son Jesus Kristus och genom hans förbundsnationer att bemyndigas alla att vara suveräna kungliga präster var de än bor.

Om du är en ny troende, ring 714-983-6968 för att be tillsammans med en minister. Eller använd vår “kontaktsida”För att planera ett möte. Det finns flera visare av medlemskap. Om du inte kan hitta en församling som tillber på sabbaten och lär ut buden, lyssna på våra mp3-filer tills du hittar en. Observera också att vi hjälper till starta nya sammansättningar hela tiden.

Vi är nu alla i kris, under de ”stora förföljelserna” av Jakobs problem, som förutsagt.

Ordet rasism uppfanns av massmord på kommunister (som dödade 66 miljoner av sitt eget folk). En av de mest onda människorna som någonsin levt, Trotskij, den största massmördaren av Stalin och Lenin, uppfann ordet rasism. RACISM ÄR ETT KOMMUNISTISKT ORD! De skulle inte bara märka dig som rasist utan de skulle döda dig. Precis som idag säger så många vänsterledare i samhället ”Döda alla vita människor”Och de säger att de vill döda den amerikanska presidenten när han aldrig har sagt något rasistiskt. Alla märker inte bara att de attackerar och ofta med dödliga attacker mot dem som de kallar rasistiska, som ligger längst ifrån att vara rasistiska.

Trotsky uppfann ordet rasist, använde det som en motivering för att döda miljontals människor.

Har du det här kommunistiska ordet i ditt ordförråd? Enligt amerikansk lag kan du arresteras och prövas för att stödja kommunismen och deras efterträdande organisationer som ANTIFA. Man kan argumentera för att använda ordet rasism för att störta regeringen kan hamna någon 20 år i fängelse. Vi täckte nyligen de lagar som flera amerikanska borgmästare kan hittas skyldiga till, som för närvarande konspirerar med terroristkommunistorganisationer för att stänga ICE och främja helgedomstäder.

Lämna ett svar